https://cifteler.org/wp-content/uploads/2020/05/1.jpg

“Hep neden birileri bunun hakkında bir şey yapmıyor diye düşünürdüm, sonra o birinin ben olduğunu farkettim.” Lily Tomlin

Gönüllülük; Türk Dil Kurumu’nun tanımına göre bir işi yapmayı hiçbir yükümlülüğü yokken isteyerek üstlenmektir.

 

Çifteler Gönüllüler Derneği için ise…

Gönüllü; sahip olduğu fiziki güç, zaman, bilgi, yetenek veya deneyimini Çifteler Gönüllüler Derneği’nin olağan faaliyetleri veya projeleri için kendi özgür iradesi ile paylaşabilecek durumda olan ve bunun karşılığında maddi kazanç beklentisi taşımayan bireydir. Çifteler Gönüllüler Derneği’nin amaçlarına ulaşması için gönüllüler bizim en önemli ortağımızdır.

Gönüllüler zaman, bilgi, emek, çaba ve kaynaklarını paylaştıkça; kısacası fedakarlık ve özveri timsali oldukça toplumun gelişmesine doğrudan katkı sağlayarak yaşam kalitesini arttıran bireylerdir.Çifteler Gönüllüler Derneği gönüllüsü olmak, amatör bir ruha sahip olarak profesyonelce çalışmaktır bizim için. Gönüllülük özetle; insanın kendisini ve toplumu dönüştürme/değiştirmeye dayalı bir etkinliktir.

 

1. Gönüllü Olma İsteği

Çifteler Gönüllüler Derneği’ne katılabilmek için şu şartları taşıyor olmalısınız:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Çifteler Gönüllüler Derneği’nin misyon-vizyon, amaç ve ilkelerini benimsemiş olmak,
  • Çifteler Gönüllüler Derneği’nin çalışmalarına destek olacağınızı taahhüt etmek,
  • Yüz kızartıcı bir suçtan hüküm giymemiş olmak.

Bir sosyal sorumluluk projesi ve kulübümüzde gönüllü, bir kampanyanın ekip üyesi, gönüllü bir yardımsever veya çalışmalarımızın birinde uzman olabilir, özetle daha yaşanabilir bir dünya için bu hareketin önemli bir parçası olabilirsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

Gönüllü Olun - Çifteler Gönüllüler Derneği

Gönüllü Olun

Bilinçli insan ve vatandaş olmanın doğal bir gereği olarak, ekip arkadaşlarımız ve gönüllülerimiz ile birlikte sürdürülebilir olarak gerçekleşen sosyal sorumluluk projelerimize ve faaliyetlerimize katılabilirsiniz.

Gönüllü Olun - Çifteler Gönüllüler Derneği

Gönüllü Eğitmen Olun

Mesleğiniz, hobileriniz veya hobileriniz ile ilişkili olan farklı konulardaki bilgi, birikim ve deneyimlerinizi; Çifteler Gönüllüler Derneği’nin farklı hedef kitleleri ile paylaşabilir, onlara yönelik eğitimler verebilirsiniz.

Gönüllü Olun - Çifteler Gönüllüler Derneği

Büyüklerimize Yardım Edin

İlçemizde bulunan ve yardıma muhtaç olan yaşlı teyze ve amcalarımıza maddi yardım, erzak yardımı ve ilaç yardımı yapabilirsiniz büyüklerimiz hatırlanmak istiyor. Unutmayınız bugünün gençleri bizler yarının yaşlılarıyız.

Yürüttüğümüz projeler ile gönüllü faaliyetlerinin kendilerine özel eğitim ve hazırlık süreçleri olabilmektedir. Bunlar ise dahil olunan sosyal sorumluluk projesi veya faaliyete göre farklılık gösterebilir.

Diğer gönüllülük şekilleri ile ilgili olarak (kaynak geliştirme, tanıtım ve iletişim, yeni sosyal sorumluluk projelerinin ve gönüllü faaliyetlerin hazırlanması, vb.) bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2. Gönüllü Başvurusu

Gönüllü olmak için aslında ilk adımı bu sayfaya ulaşarak attınız. Şimdi yapmanız gereken ilgi alanı ve isteğiniz doğrusundaki aşağıdaki butona tıklayarak başvurunuz bize iletmek olacak. Başvuru yaptığınız gönüllülük pozisyonu ve ihtiyaçlara göre sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.

3. Gönüllünün Dahil Edilmesi

Gönüllü Başvuru Formunu doldurarak gönderen gönüllüler Tanışma Toplantısı’na davet edilir. Bu toplantıda gönüllü adayları Çifteler Gönüllüler Derneği’ni daha yakından tanıma ve kendilerini tanıtma imkanına sahip olur.

Tanışma Toplantısının sonunda Gönüllü Bilgi Formu doldurulur ve Gönüllülük Taahhütnamesi gönüllüler tarafından imzalanır.

Tanışma Toplantısı ile Çifteler Gönüllüler Derneğine’ne katılan gönüllülerin, gönüllülük süreçleri artık başlamış olur.

4. Gönüllülük Süreci

Gönüllülerin gerçekleştirilecek olan ilk Gönüllü Oryantasyon Eğitimi’ne katılması beklenir. Ancak bu şekilde, gönüllüler bir sosyal sorumluluk projesine katılabilirler.

Gönüllülerin dahil edilme süreci, hazırlanmış olan Gönüllü Eğitim Programı (GEP) kapsamındaki eğitimler ve çalışmalar gerçekleştirilmektedir (detaylı bilgi için: www.cifteler.org/egitimler).

Gönüllüler, sonrasında aşağıda belirtilen şekillerde gönüllü çalışmalar yapabilmektedirler.

5. Değerlendirme, Teşekkür ve Motivasyon

Çifteler Gönüllüler Derneği, herkese özellikle de gençlerde gönüllülüğün yaşam tarzı haline getirilmesi için çalışmalar yürütmektedir. Buradan hareketle gönüllülük faaliyetlerine gerekli eğitimleri alanların kısa süreli olarak katılabileceği gibi, uzun yıllar boyunca Çifteler Gönüllüler Derneği ailesinin bir gönüllüsü olması arzu edilmektedir.

Gönüllülerimizin yaptığı çalışmalar düzenli olarak değerlendirilmektedir. Dahil olan gönüllülerinin motivasyonlarının sağlanmasına yönelik ekibimiz ve gönüllülerimiz tarafından çeşitli organizasyonlar gerçekleştirilmektedir. En önemlisi ise gönüllülerimizin yaptığı çalışmalar her zaman takdir edilmekte ve farklı teşekkür yöntemleri ile kendilerine teşekkür etmekteyiz.

“Gönüllü Ol, Harekete Geç!”