https://cifteler.org/wp-content/uploads/2020/05/1.jpg
Tasarım ve Yazılımda Kullanılan Teknolojiler - Çifteler Gönüllüler Derneği

Çifteler Gönüllüler Derneğine Özel olarak Açık kaynak kodlu İçerik Yönetim Sistemi WordPress üzerine A Tasarım V 1.4 Teması üretilmiştir.

Learning Management System olarak yine açık kaynak kodlu Moodle kullanılmıştır. Moodle için özel bir tema üzerine çalışılmamıştır.  İlk olarak arka planda öğrenme faaliyetlerini kontrol etmek ve farklı yazılım disiplinleriyle entegre çalışabilmesi için bir dizi yazılım dili ile Moodle üzerine öğrencinin öğrenme durumunu kontrol edebilmek ve gerektiğinde yönlendirebilmek amacıyla Amazon sunucularında barındırılan Java diliyle geliştirilmiş olan Elastic Seacrh entegre edilmiştir. Python diliyle; keras, numpy ve pandas kütüphanelerinden yararlanılarak kendi kendine öğrenen henüz ilkel sayılabilecek ve henüz ismi koyulmamış bir yapay zeka entegre edilmiştir. İlerleyen zamanlarda düzenli kodlanarak ve eksiklikler deneyimlenerek yine türk yapımı olan ve python dilive java diliyle yazılmış olan sesli asistan Ceyd-A teknolojisi alt yapısı ve git kütüphanesi kullanılarak konuşma yetisi entegre edilebilecek durumdadır. Yapay zeka Google Colab ve Microsoft Azure Developper Center üzerinde barındılmakta  henüz test aşamasındadır. Açık kaynak kodlu degildir.

UI Framework olarak  Boostrap kullanılmış olup tüm cihazlara duyarlı tasarım yapılmıştır.

Kullanılan Diger Javascript Frameworklari Backbone 1.0.4 ve Mustache 0.5.0- dev’ dir

Javascript Kütüphanesi Olarak kullanılan kütüphane teknolojileri jQuery, jQuery Migrate, jQuery UI, Modernizr, Yui, Babel, Polyfill, Slick, Underscore ve mathJS’ dir.

Video Oynatıcı olarak MediaElementJs kullanılmıştır.

Gelecek Güncelleştirmeler

Gelecekte talep olması durumunda facebook tarafından geliştirilen ve kullanıcı hesapları deneyimi için üretilen Javascript kütüphanesi ReactJs kullanılarak cifteler.org üzerindede kullanıcıların hesap yönetim arayüzüne erişmeleri sağlanacaktır.

Kullanılan Diller : Php, JavaScript, Python , Css

Veritabanı : MariaDb – MySQL 7.4